[ ]
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: 1-1 (VIDEO)
Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011 Posted by STEVENIKO

Αυτό μάλιστα ήταν ντέρμπι ευρωπαϊκών προδιαγραφών! Καμιά σχέση με τα περσινά παρατράγουδα και τις ασχήμιες του παρελθόντος, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός διαφήμισαν το ποδόσφαιρο στο κατάμεστο γήπεδο Καραϊσκάκη και αναδείχτηκαν ισόπαλοι (1-1). Όμορφες σκηνές στο τέλος με τους παίκτες των δυο αντιπάλων να αλληλοσυγχαίρονται. Φοβερός ρυθμός στο ντέρμπι, κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα και ιδίως μετά το 30' ο Ολυμπιακός με ηγέτες τους Μακούν, Τζιμπούρ. Αμύνθηκε υποδειγματικά και με άριστη τακτική ο Παναθηναϊκός. Ο Στέφανος Καπίνο έκανε με φοβερό ρεφλέξ στο 83' την απόκρουση της χρονιάς. Ζέκα (17') και Τζιμπούρ (48') τα γκολ, Λέτο (29') και Φουστέρ (34') τα δοκάρια. Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον Θανάση Γιάχο που σφύριζε λίγο κι εκεί που έπρεπε.

Κι αν μεγάλος νικητής ήταν το ποδόσφαιρο, από τις δύο ομάδες δικαίωμα να χαμογελάει έχει μάλλον ο Παναθηναϊκός. Είναι στην κορυφή της βαθμολογίας, έχει πάρει 4 βαθμούς στις έδρες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ και είδε από το πουθενά να ξεπετάγεται ο τερματοφύλακας που στα 17 του χρόνια δείχνει να έχει ό,τι χρειάζεται για μία μεγάλη καριέρα. Και σαν να μην ήταν αυτό αρκετό, οι "πράσινοι" κατάλαβαν στο ντέρμπι ότι ακόμα και με τον Λέτο σε κακή (για τα δεδομένα του) βραδιά μπορούν να σταθούν καλά στο γήπεδο, ενώ για πρώτη φορά φέτος ήταν άψογοι ανασταλτικά, κάτι που μέχρι σήμερα ήταν ασφαλώς η αχίλλειος πτέρνα τους.

Στο πρώτο ημίωρο, ο Παναθηναϊκός έκανε έδρα του το Καραϊσκάκη. Αναπτυσσόταν σωστά, έφευγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και παρότι οι Λέτο και Κλέιτον δεν βοηθούσαν, ο Κουίνσι και ο Ζέκα εμβόλιζαν κατά βούληση την "ερυθρόλευκη" άμυνα. Ο Ολυμπιακός κατάφερνε να βγει μπροστά, κυρίως χάρη στον Ζαν Μακούν. Μέχρι να τραυματιστεί, ο Καμερουνέζος ήταν ιδανικός αντι-Ιμπαγάσα. Έκοβε, γύριζε την μπάλα, δημιουργούσε και κάθε προσπάθεια ξεκινούσε από τα πόδια του. Οι πλάγιοι μπακ των φιλοξενούμενων αντιμετώπιζαν προβλήματα από τους ταχύτατους Μιραλάς, Φουστέρ και Τζιμπούρ, όμως και πάλι αυτό οφειλόταν στις κάθετες μπαλιές του Μακούν.

Οι "πράσινοι" άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό. Ο Κατσουράνης πέταξε την μπάλα στον κενό χώρο, ο σπρίντερ Κουίνσι γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Ζέκα πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 29ο λεπτό, όταν το σουτ του Λέτο σταμάτησε στη βάση του αριστερού δοκαριού του Μέγερι.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός πήρε τα πάνω του. Προειδοποίησε στο 34' με το σουτ του Φουστέρ, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και τελικά έφτασε στην ισοφάριση με τον Ράφικ Τζιμπούρ στο 47'. Πρόκειται για μία φάση "καρμπόν" με το γκολ των φιλοξενούμενων, αφού ο Μιραλάς σέντραρε και ο Τζιμπούρ με πλασέ από τη μικρή περιοχή σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν κατά κράτος καλύτεροι. Δημιούργησαν φάσεις, κυκλοφορούσαν την μπάλα και θα μπορούσαν να νικήσουν, αν ο 17χρονος Καπίνο δεν έκανε την πελώρια απόκρουση στο 83'. Ο Τοροσίδης έβγαλε τη σέντρα και ο Φουστέρ έκανε την προβολή από τα δύο μέτρα. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού ήταν σε αντίθετη κίνηση, όμως γύρισε το τεράστιο κορμί του, οριζοντιώθηκε και απέκρουσε.

Στο τέλος του αγώνα, οι παίκτες των δύο ομάδων έφευγαν αγκαλιασμένοι για τα αποδυτήρια, με τους Γέστε και Σαριέγκι να προσφέρουν μία σπάνια στιγμή, καθώς με το τελικό σφύριγμα "όργωσαν" το γήπεδο με το βλέμμα για να βρεθούν και να θυμηθούν τις εποχές που έπαιζαν μαζί, φορώντας τη φανέλα της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η ατμόσφαιρα ήταν αντάξια του ματς, με εξαίρεση μία φωτοβολίδα που έπεσε στο γήπεδο με φονική ταχύτητα στις καθυστερήσεις. Τίποτα δεν θύμιζε τα περσινά αίσχη, αλλά και τα επεισόδια του απογεύματος στο κέντρο της Αθήνας.

Το φιλμ του αγώνα

14' Μπάσιμο του Κουίνσι από αριστερά, πρόλαβε την ύστατη στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος
15' Χωρίς μεγάλη φάση στο πρώτο τέταρτο, αλλά με γρήγορο ρυθμό και λίγα φάουλ από τις δυο ομάδες
17' ΓΚΟΛ (0-1): Μπαλιά του Κατσουράνη στον Κουίνσι που έφγυγε από θέση έξω δεξιά, πέρασε και τον Παπαδόπουλο, μπήκε στην περιοχή, έκοψε την μπάλα στον Ζέκα και αυτος από κοντά με προβολή άνοιξε το σκορ. Τέλεια συνεργασία, αντεπίθεση για σεμινάριο από τον Παναθηναϊκό!
18' Σέντρα του Τοροσίδη, κεφαλιά του Τζιμπούρ η μπάλα έφυγε λίγω έξω από την εστία του Καπίνο
29' ΔΟΚΑΡΙ: Ο Λέτο "άδειασε" τον Παπαδόπουλο και έπιασε μακρινό αριστερό σουτ, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μέγερι
31' Από ενέργεια του Μακούν από αριστερά, βρέθηκε σε θέση βολής ο Μοντέστο που έκανε το σουτ πάνω στον ...Μαρίνο
33' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού. Ο Τζιμπούρ ξέφυγε από θέση οφσάιντ, σούταρε δυνατά και απέκρουσε εξαιρετικά σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία ο Καπίνο
34' ΔΟΚΑΡΙ: Δυνατό σουτ του Φουστέρ από το ύψος της περιοχής στο οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο
36' Νέα μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού. Σε θέση βολής ο Τζιμπούρ (από τρία μέτρα) τον κοντράρει την τελευταία στιγμή ο Μαρίνος και ο Παναθηναϊκός σώζεται από βέβαιη παραβίαση. Ο Μαρίνος στην εξέλιξη της φάσης κόντραρε και τον Μιραλάς κι έδιωεξ σε κόρνερ
Α' Ημίχρονο: Εξαιρετικής ποιότητας ντέρμπι, με γρήγορο ρυθμό και αρκετά καλό ποδόσφαιρο στο α' ημίχρονο. Ωριμότητα και σοβαρότητα από τον πολύ καλά οργανωμένο Παναθηναϊκό. Σκόραρε σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, είχε μετά και δοκάρι. Ο Ολυμπιακός πήρε μπροστά μετά το 30' όταν πίεσε ασφυκτικά την εστία του Καπίνο, έχοντας δοκάρι και ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Ρεσιτάλ διαιτησίας στο α' μέρος από τον Θανάση Γιάχο που σφυρίζει λίγο και όσο πρέπει.
47' Ο Καπίνο εξουδουτέρωσε σουτ του Μιραλάς σε τετ-α-τετ με τον Βέλγο. Φάση που δεν μέτρησε καθώς υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ ο Μιραλάς.
48' ΓΚΟΛ (1-1): Εξαιρετική προσπάθεια και μπάσιμο του Μιραλάς από αριστερά, συρτή παράλληλη μπαλιά και από κοντά ο Τζιμπούρ ισοφάρισε με πλασέ
55' Σέντρα του Φουστέρ, ο Τζιμπούρ "όπλισε" όμως ο Μαρίνος με εξαιρετική προβολή έσωσε την εστία της ομάδας του
58' Υπέροχη κάθετη μπαλιά του Κλέιτον, ο Μέγερι βγήκε έξω από την περιοχή του και έδιωξε μπροστά από τον Λέτο
65' Ο Φουστέρ βρήκε τον Μιραλάς στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Βέλγος ήταν άστοχος στο τετ α τετ
70' Ο Κουίνσι έκανε μία μοναδικής έμπνευσης ντρίμπλα, πέρασε τον Μέλμπεργκ και θέλησε να πλασάρει κάτω από τα πόδια του Μέγερι. Η μπάλα όμως χτύπησε στον μηρό του Ούγγρου και κατέληξε κόρνερ
75' Αποχώρησε σφαδάζοντας με πρόβλημα στο γόνατο ο Μακούν, μακράν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού μέχρι τον τραυματισμό του.
77' Ο Πάντελιτς άφησε στον Φουστέρ, αυτός αντί να σουτάρει πάσαρε στον Μιραλάς, ο Βέλγος έκανε το σουτ, αλλά ο Καπίνο έδιωξε σε κόρνερ
83' Τεράστια απόκρουση του Στέφανου Καπίνο! Ο Τοροσίδης σέντραρε, ο Φουστέρ έκανε την προβολή από τα δύο μέτρα και ο 17χρονος τερματοφύλακας, ενώ είχε αντίθετη φορά, γύρισε το κορμί του, οριζοντιώθηκε και έδιωξε
93' Τράβηγμα ένιωσε ο Καραγκούνης και αντικαταστάθηκε
94' Φωτοβολίδα από πιστόλι έφυγε με φονική ταχύτητα και πέρασε ξυστά δίπλα από τον Μπουμσόνγκ

ΣΚΟΡΕΡ: 48' Τζιμπούρ - 17' Ζέκα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φουστέρ, Παπαδόπουλος, Τζιμπούρ, Μιραλάς - Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Λέτο, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Καπίνο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγερι, Τοροσίδης, Χολέμπας, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μοντέστο, Ορμπάιθ (46' Γέστε), Μακούν (75' Πάντελιτς), Μιραλάς, Φουστέρ (85' Αμπντούν), Τζιμπούρ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καπίνο, Μαρίνος (85' Καραγκούνης, 93' Βιτόλο), Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σιμάο, Κατσουράνης, Ζέκα, Κουίνσι, Κλέιτον (63' Βύντρα), Λέτο