[ ]
Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 17ης αγωνιστικής
Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013 Posted by STEVENIKO

Σε δέκα βαθμούς αυξήθηκε η διαφορά του πρωτοπόρου Ολυμπιακού από τον δεύτερο ΠΑΟΚ μετά τα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με τους βαθμούς της νίκης το Σάββατο από την Λειβαδιά κερδίζοντας τον Λεβαδειακό με 1-0 πετυχαίνοντας μάλιστα το τέρμα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζιμπούρ (έφτασε τα 14 ο Αλγερινός), σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που έμεινε στο 0-0 στη Τούμπα με τον Ατρόμητο που πέρασε στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και βλέπει... πλέι-οφ.

Ένα βαθμό λιγότερο (28 έναντι 29) έχει ο Αστέρας Τρίπολης που θα αντιμετωπίσει την Δευτέρα (14/1 19:30) την ουραγό πλέον Κέρκυρα στο παιχνίδι με το οποίο θα πέσει η αυλαία της 17ης αγωνιστικής.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, αίσθηση προκάλεσε η νέα απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού που έμεινε στο 0-0 στα Γιάννενα με τον ΠΑΣ, αλά και η νίκη που πέτυχε το Σάββατο η ΑΕΚ επί της Ξάνθης στο ΟΑΚΑ με 1-0 με σκόρερ τον μέχρι πρότινος «πράσινο» Πετρόπουλο.

Ο Πανιώνιος υποχώρησε στην 7η θέση της βαθμολογίας μετά την ισοπαλία 1-1 που παραχώρησε στη Βέροια στη Νέα Σμύρνη, ωστόσο οι «κυανέρυθροι» βράζουν για τη συγκεκριμένη διαιτησία, βγάζοντας μάλιστα σχετική ανακοίνωση, ενώ στήριξαν τον τεχνικό τους Δημήτρη Ελευθερόπουλο μετά τη φραστική επίθεση που δέχθηκε από μερίδα οπαδών.

Ο ΟΦΗ κατέβαλλε την αντίσταση του Άρη και νίκησε με 2-0 στο ¨»Θόδωρος Βαρδινογιάννης» «βυθίζοντας» τους «κίτρινους» πιο χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Τέλος, στη Κομοτηνή, ο Παναθρακικός με τον Πλατανιά μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς μένοντας στο 1-1.