[ ]
Πρόσφατες Αναρτήσεις
Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-2
Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2011 Posted by STEVENIKO

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Παναθηναϊκός σχημάτιζε ...κυβέρνηση με ...πρωθυπουργό τον Λέτο: 3-0 την ΑΕΚ με συνοπτικές διαδικασίες χάρη σε δυο γκολ (16' 30') του Αργεντινού σόουμαν και εκτελεστή που έφτασε τα 10 στο πρωτάθλημα και ένα του Κατσουράνη (54'). Στο τελευταίο ημίωρο ξύπνησε και προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση της 10ετίας η ΑΕΚ που κατάφερε τελικώς να μειώσει σε 3-2 (61' Μπέλεκ, 89' Λεονάρντο) και να διασκεδάσει κάπως τις εντυπώσεις. Είχε και δυο δοκάρια η ΑΕΚ (36' Κάλα, 67' Λεονάρντο) απέναντι σ' έναν Παναθηναϊκό που μάζεψε πάνω από 40.000 κόσμο στο Ολυμπιακό Στάδιο σε βραδιά έντονων πολιτικών ζυμώσεων και εξελίξεων.

Ο Παναθηναϊκός πετούσε φωτιές από τη μέση και μπροστά. Οι μέσοι των "πρασίνων", με ενορχηστρωτή τον Κατσουράνη, κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη του κέντρου, έθεσαν εκτός ματς τους Καφέ και Μάκο και άφησαν μόνο τον Βάργκας να προσπαθεί να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά για λογαριασμό της ΑΕΚ στη μεσαία γραμμή. Η επιθετική τριάδα των Κλέιτον, Λέτο και Κουίνσι (οι τρεις τους άλλαζαν διαρκώς θέσεις) έκανε άνω κάτω την "κιτρινόμαυρη" άμυνα. Οι Κάλα και Μανωλάς προσπαθούσαν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα, χωρίς επιτυχία, ενώ ο Κοντοές και κυρίως ο Καράμπελας αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα στα πλάγια. Μάλιστα, ο δεύτερος έγινε νωρίς αλλαγή ώστε να αποφευχθεί η δεύτερη κίτρινη, αφού ο Λέτο και ο Κουίνσι τον άφησαν διαρκώς πίσω στο σπριντ.

Έτσι, το γκολ έφτασε φυσιολογικά στο 16ο λεπτό. Ο Κατσουράνης έβγαλε μπαλιά-ποίημα και ο Λέτο με υποδειγματικό πλασέ χρίστηκε σκόρερ για έβδομο σερί ματς πρωταθλήματος, κάτι που στο παρελθόν έχουν κάνει ακόμα δύο παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Αντώνης Αντωνιάδης και ο Γιώργος Γεωργιάδης. Στο 30' ο Αργεντινός βρήκε και πάλι δίχτυα, μετά από εξαιρετική ασίστ του Κουίνσι και έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα!

Η ΑΕΚ επέμενε να αναπτύσσεται από δεξιά, από την πλευρά του Μπέλεκ και όχι από εκεί που ο Λεονάρντο είχε εμφανές πλεονέκτημα έναντι του Μαρίνου. Ωστόσο, ακόμα και έτσι η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου θα μπορούσε να μειώσει στο 36', όταν ο Κάλα εκμεταλλεύτηκε τα πελώρια κενά της "πράσινης" άμυνας και σηκώθηκε μετά το κόρνερ του Λεονάρντο, όμως η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε εξίσου άγριες διαθέσεις. Στο 54' ο Κατσουράνης πλήγωσε την πρώην ομάδα του, μετά από ασταθή απόκρουση του Αραμπατζή. Η ΑΕΚ ξύπνησε, αλλά πια ήταν αργά. Στο 61' μείωσε με βολέ του Μπέλεκ μετά από κεφαλιά-πάσα του Καφέ και έξι λεπτά αργότερα είχε νέο δοκάρι με κεφαλιά του Λεονάρντο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να υπερέχει στο γήπεδο και έχασε τρεις ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ, κυρίως λόγω των ατυχών επιλογών του Ζέκα και του Κατσουράνη. Έτσι, η ΑΕΚ μπόρεσε να ξαναμπει στο ματς, όταν στο 89' ο Λεονάρντο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την καταπληκτική κάθετη πάσα του Βάργκας. Εν τέλει το 3-2 (που κολακεύει την ΑΕΚ) ήταν το τελικό σκορ, με τον αήττητο Παναθηναϊκό να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το φιλμ του αγώνα

9' Ο Ζέκα άφησε πίσω του στο σπριντ τον Καράμπελα, πάσαρε στον Κλέιτον, αλλά το σουτ στην κίνηση του Βραζιλιάνου έφυγε λίγο άουτ
16' ΓΚΟΛ (1-0): Μπαλιά του Κατσουράνη στην πλάτη της άμυνας, ο Λέτο πλάσαρε τον Αραμπατζή και άνοιξε το σκορ, σκοράροντας για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι!
30' ΓΚΟΛ (2-0): Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με τον Κουίνσι από δεξιά, ο Γκανέζος βρήκε τον Λέτο και ο Αργεντινός με συρτό σουτ στην αριστερή γωνία έφτασε τα 10 γκολ σε 7 ματς πρωταθλήματος.
36' ΔΟΚΑΡΙ: Εκτέλεση κόρνερ του Λεονάρντο, ο Κάλα πήδηξε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο
54' ΓΚΟΛ (3-0): Ταχύτατη κούρσα του Κουίνσι, έπιασε το διαγώνιο σουτ, ο Αραμπατζής απέκρουσε, όμως από κοντά ο Κατσουράνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
55' Διακοπή του αγώνα με τον Ηλία Σπάθα να ζητά να κατέβει πανό με πολιτικό περιεχόμενο
60' Τη στιγμή που οι οπαδοί τραγουδούσαν εν χορώ το όνομα του Φερέιρα, ο Λέτο βρήκε τον Κλέιτον, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε μόλις άουτ
61' ΓΚΟΛ (3-1): Σέντρα του Βάργκας από αριστερά, ο Καφές βρήκε με το κεφάλι τον Μπέλεκ και ο Καμερουνέζος με βολέ στην κίνηση μείωσε για την ομάδα του.
67' ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα του Μπέλεκ από δεξιά, ο Λεονάρντο έκανε ωραία κίνηση στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
79' Ο Λέτο βρήκε τον Κατσουράνη στο ύψος του πέναλτι, όμως το πλασέ του έκοψε με εξαιρετική προβολή ο Κοντοές
88' Ωραία συνεργασία του Κάρλος με τον Βάργκας, ο Κολομβιανός σούταρε, αλλά ο Καπίνο απέκρουσε
89' ΓΚΟΛ (3-2): Ωραία μπαλιά του Βάργκας στον Λεονάρντο, ο Βραζιλιάνος πλάσαρε υποδειγματικά τον Καπίνο και έβαλε ξανά την ΑΕΚ στο παιχνίδι

ΣΚΟΡΕΡ: 16', 30' Λέτο, 54' Κατσουράνης - 61' Μπέλεκ, 89' Λεονάρντο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιμάο, Μπουμσόνγκ - Καράμπελας, Κάλα, Καφές, Λυμπερόπουλος, Βάργκας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καπίνο, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σιμάο, Κατσουράνης (89' Βιτόλο), Ζέκα (82' Μαυρίας), Κουίνσι, Λέτο , Κλέιτον (69' Καραγκούνης)
ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Κοντοές, Καράμπελας (56' Λαγός, 77' Γεωργέας), Μανωλάς, Κάλα, Βάργκας, Μάκος (68' Χοσέ Κάρλος), Καφές, Λεονάρντο, Μπέλεκ, Λυμπερόπουλος