[ ]
Ολυμπιακός-Άρσεναλ 3-1 (VIDEO)
Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2011 Posted by STEVENIKO

Μεγάλη νίκη, 3-1 επί της Άρσεναλ, πέτυχε ο Ολυμπιακός (3-1, 16' Τζιμπούρ, 36' Φουστέρ, 89' Μοντέστο - 57' Μπεναγιούν) στο κατάμεστο γήπεδο Καραϊσκάκη, όμως δεν συνδυάστηκε με πρόκριση στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Μαρσέιγ με μεγάλη ανατροπή νίκησε 3-2 την Ντόρτμουντ, αποτέλεσμα που στέλνει τους «ερυθρόλευκους» στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Το φιλμ του αγώνα

2' Ο Μιραλάς από δεξιά, γύρισε στον Μοντέστο, αλλά ο Γάλλος από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά
7' Ο Σαμάκ γύρισε στην περιοχή, ο Μέλμπεργκ γλίστρησε και ο Αρσάβιν βγήκε απέναντι από τον Μέγερι, όμως ο Μέγερι βγήκε νικητής στο τετ α τετ
14' Kαταπληκτική μπαλιά του Φρίμπονγκ στον Αρσάβιν, ο Παπαδόπουλος τον έκοψε εντυπωσιακά, όμως ο Ρώσος ξαναβρήκε τον Φρίμπονγκ και η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ
16' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Μανιάτης έκλεψε από τον Κοκελέν, ο Φουστέρ έκανε την κάθετη μπαλιά, Τζούρου και Σκιλασί μπερδεύτηκαν και η μπάλα έφτασε στον Τζιμπούρ. Ο Αργεντινός πέρασε τον Φαμπιάνσι και με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
22' Κάκιστο γύρισμα του Βερμάελεν στον Φαμπιάνσκι, ο Πολωνός πορτιέρο έδιωξε όπως όπως, ο Μιραλάς προσπάθησε να τον "κρεμάσει" από τα 30 μέτρα, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
25' Ο Τζιμπούρ συγκρούστηκε με τον Φαμπιάνσκι και ο Πολωνός τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο. Στη θέση του πέρασε ο Ιταλός Βίτο Μανόνε, τρίτος τερματοφύλακας της Άρσεναλ
32' Γλυκιά σέντρα του Σαμάκ, Αρσάβιν και Μπεναγιούν έμειναν μόνοι τους στο ύψος του πέναλτι, αλλά μπερδεύτηκαν μεταξύ τους και η μπάλα έφυγε άουτ
36' ΓΚΟΛ (2-0): Λάθος του Μανόνε, έστειλε την μπάλα με το κεφάλι στον Φουστέρ. Ο Ισπανός σούταρε με τη μία και ο Ιταλός τερματοφύλακας ενώ ήταν μέσα στην περιοχή, αντί να μπλοκάρει, δοκίμασε να διώξει με το πόδι. Δεν βρήκε την μπάλα και ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο γκολ
37' Ο τραυματίας Χολέμπας έδωσε τη θέση του στον Πάμπλο Ορμπάιθ
43' Εκτέλεση κόρνερ του Φουστέρ από αριστερά, ο Τζιμπούρ έκανε μία πανέξυπνη γυριστή κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ
45' Νέο πελώριο λάθος της άμυνας της Άρσεναλ, ο Τζούρου έδωσε στον Μανιάτη, αλλά το πλασέ του μπλόκαρε εύκολα ο Μανόνε
47' Καλή σέντρα του Μιραλάς, ο Σάντος δεν μπόρεσε να διώξει, ο Μοντέστο έκανε το σουτ, αλλά ο Μανόνε έδιωξε σε κόρνερ
50' Ο Μιραλάς πέρασε τον Τζουρού στο σπριντ, αλλά ήταν μόνος του. Έκανε το σουτ, όμως ο Βερμάελεν έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ
50' Τρίτη αναγκαστική αλλαγή στο ματς, ο Αντρέ Σάντος παραχώρησε τη θέση του στον 19χρονο Ισπανό Ινιάκι Μικέλ
57' ΓΚΟΛ (2-1): Σέντρα του Μικέλ, ο Σαμάκ κατέβασε και ο Μπεναγιούν με δεξί σουτ μείωσε
58' Καταπληκτική μπαλιά 40 μέτρων του Παπαδόπουλου στον Τοροσίδη, εκείνος γύρισε στον Τζιμπούρ, ο Αλγερινός σήκωσε την μπάλα και ο Μοντέστο πρόλαβε την έξοδο του Μανόνε, όμως η μπάλα έφυγε άουτ
75' Ο Μπεναγιούν "έσκαψε" για τον Ρόζιτσκι, όμως ο Μέγερι βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε το πλασέ του Τσέχου
81' Ο Μιραλάς άδειασε δύο αμυντικούς, όμως αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Μοντέστο, δοκίμασε να τελειώσει τη φάση χωρίς επιτυχία
83' Ο Αμπντούν άνοιξε για τον Μοντέστο, ο Γάλλος γύρισε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του Μιραλάς απέκρουσε με... ανορθόδοξο τρόπο ο Μανόνε
89 ΓΚΟΛ (3-1): Εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς από δεξιά, ο Μέλμπεργκ πήδηξε ψηλά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Μοντέστο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

ΣΚΟΡΕΡ: 16' Τζιμπούρ, 36' Φουστέρ, 89' Μοντέστο - 57' Μπεναγιούν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλμπέρτο Ουντιάνο Mαγένκο (Ισπανός)
KITΡΙΝΕΣ: Παπαδόπουλος, Χολέμπας - Φρίμπονγκ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγερι, Τοροσίδης, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Μανιάτης, Μοντέστο, Φουστέρ (64' Αμπντούν), Χολέμπας (37' Ορμπάιθ), Μιραλάς, Τζιμπούρ (90' Παπάζογλου)

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βενγκέρ): Φαμπιάνσκι (25' Μανόνε), Τζούρου, Αντρέ Σάντος (50' Μικέλ), Βερμάελεν, Σκιλασί, Φρίμπονγκ, Μπεναγιούν, Κοκελέν (67' Ροζίτσκι), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Αρσάβιν, Σαμάκ