[ ]
Παλικαρίσια ισοπαλία πήρε στη Ρωσία ο ΠΑΟΚ
Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2011 Posted by STEVENIKO

Πριν το παιχνίδι με τη Ρουμπίν στο Καζάν, ο Λάζλο Μπόλονι έλεγε ότι θα υπέγραφε με τα δυο του χέρια την ισοπαλία. Όπερ και εγένετο. Ο ΠΑΟΚ πήρε το βαθμό (2-2) και παρέμεινε αήττητος στη φετινή του ευρωπαϊκή πορεία. Οι Αθανασιάδης (22') και Φωτάκης (80') πέτυχαν τα γκολ του «δικεφάλου». Ο Νάτσο ισοφάρισε (52') και ο Ντιαντιούν έδωσε προσωρινά προβάδισμα (66') στους Ρώσους. Με δεδομένο ότι στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς αντιμετωπίζουν την αδύναμη Σάμροκ Ρόβερς εντός και εκτός, ενώ στο τελευταίο ματς θα φιλοξενήσουν στην «καυτή» Τούμπα τη Ρουμπίν, έχουν ισχυρές πιθανότητες πρόκρισης.

Ο Λάζλο Μπόλονι ήταν προφανές ότι ήθελε σε πρώτη φάση να μην ηττηθεί. Για πρώτη φορά φέτος χρησιμοποίησε τρία κεντρικά χαφ, καθώς οι Ρώσοι παίζουν παιχνίδι κατοχής, με διαρκείς πάσες. Πραγματικά, ο ΠΑΟΚ έκλεισε τους χώρους, και παρότι η Ρουμπίν είχε την υπεροχή, δεν απείλησε ουσιαστικά. Αφού λοιπόν οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πατήσουν περιοχή, το κατάφερε ο ΠΑΟΚ στο 22ο λεπτό. Ο Γεωργιάδης, από τους κορυφαίους παίκτες του γηπέδου, έκανε την κούρσα από δεξιά και βρήκε τον Αθανασιάδη. Ο διεθνής φορ δεν λάθεψε και σημείωσε το τέταρτο φετινό του γκολ. Την ίδια στιγμή, αντίθετα με τον Γεωργιάδη, ο Βιεϊρίνια ήταν άφαντος σε όλο το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Νεμόφ είχε γίνει σκιά του και δεν τον άφηνε να ανασάνει.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου η Ρουμπίν ήταν καταιγιστική. Με τον Κοντρέρας να παραμένει ουσιαστικά εκτός αγώνα, ο Μαλεζάς έκανε ότι μπορούσε, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος και τελικά στο 52' ο Νάτσο με προβολή ισοφάρισε, ενώ είχε προηγηθεί το δοκάρι του Κασάεφ, μοιραίου για την ομάδα του. Η πίεση των Ρώσων συνεχίστηκε και οδήγησε σε δεύτερο γκολ (66'), με τον Ντιαντιούν, όταν ο Κρέσιτς απέκρουσε το πρώτο σουτ, αλλά στάθηκε άτυχος όταν η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ρώσου φορ.

Ο Μπόλονι απέσυρε τον Λαζάρ και έριξε στο παιχνίδι τον Ίβιτς. Ο Σέρβος προωθήθηκε, τράβηξε αμυντικούς πάνω του, απελευθέρωσε τον Βιεϊρίνια, ενώ από τα πόδια του ξεκίνησε η φάση της ισοφάρισης στο 80'. Βρήκε τον Έτο στα δεξιά, εκείνος σέντραρε και ο Φωτάκης με κεφαλιά έκανε το 2-2. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ με κινητήριους μοχλούς τους Ίβιτς και Βιεϊρίνια συνέχισε να πιέζει, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ολική ανατροπή.

Το φιλμ του αγώνα

11' Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Βαλντές, ήταν όμως χλιαρό και κατέληξε εύκολα στα χέρια του Κρέσιτς
16' Λάθος του Λάζαρ, ο Κασάεφ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Κρέσιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε
20' Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Βαλντές από αριστερά, ο Κρέσιτς έδιωξε σε κόρνερ
22' ΓΚΟΛ (0-1): Ο Φωτάκης άνοιξε στον Γεωργιάδη, εκείνος νίκησε στο σπριντ τον Κουζμίν, γύρισε στον Αθανασιάδη και αυτός από δύσκολη θέση άνοιξε το σκορ
30' Μπέρδεμα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Βαλντές γύρισε στο δεύτερο δοκάρι, ο Μαλεζάς δεν έδιωξε σωστά, αλλά πριν μπει στη φάση ο Νομπόα, ο Κοντρέρας έδιωξε
36' Καταπληκτική μπαλιά του Φωτάκη, ο Αθανασιάδης μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε σε κόρνερ ο Ριζικόφ
37' Μεγάλο λάθος του Κοντρέρας, o Kασάεφ έκλεψε, η μπάλα έφτασε στον Βαλντές, αλλά αντί να μπει στην περιοχή, μόνος του με τον Κρέσιτς, προτίμησε να εκβιάσει φάουλ από τον Αρίας, όμως ο διαιτητής σωστά δεν σφύριξε τίποτα
44' Μακρινό σουτ του Κασάεφ, ο Κρέσιτς έπεσε στην κλειστή του γωνία και απέκρουσε
46' Ο Καραντενίζ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά με την πορεία της μπάλας να είναι προς το δοκάρι έκοψε με προβολή ο Μαλεζάς
47' ΔΟΚΑΡΙ: Έχασε τον προσωπικό του αντίπαλο ο Κοντρέρας, η μπάλα έφτασε στον Κασάεφ, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι και εφυγε άουτ
51' Εκτέλεση φάουλ του Νάτσο, ο Κοντρέρας διάβασε τη φάση και οπισθοχώρησε και έδιωξε πάνω στη γραμμή
52' ΓΚΟΛ (1-1): Συνεχόμενα λάθη στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Νάτσο σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μαλεζά και ξεγέλασε τον Κρέσιτς
62' Νέο λάθος στην άμυνα, ο Καραντενίζ σούταρε ανενόχλητος, αλλά ο Έτο έδιωξε με προβολή σε κόρνερ
66' ΓΚΟΛ (2-1): Ο Κουζμίν έκανε δυνατό σουτ, ο Κρέσιτς έσωσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Νταντιούν, ο οποίος με πλασέ έδωσε προβάδισμα στη Ρουμπίν
77' Ο Αθανασιάδης βρήκε ωραία τον Βιεϊρίνια, αυτός έκανε τη σέντρα σουτ, αλλά ο διεθνής φορ του ΠΑΟΚ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή
80' ΓΚΟΛ (2-2): Εξαιρετική μπαλιά του Ίβιτς, ο Έτο σέντραρε και ο Φωτάκης με κεφαλιά από πολύ πλάγια θέση ισοφάρισε!
83' Μακρινό σουτ του Ίβιτς, ο Ριζικόφ έχασε την μπάλα, αλλά ο Αθανασιάδης δεν πρόλαβε να μπει στη φάση

ΣΚΟΡΕΡ: 52' Νάτσο, 66' Ντιαντιούν - 22' Αθανασιάδης, 80' Φωτάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάρτιν Χάνσον (Σουηδός)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουζμίν, Κασάεφ, Θέσαρ Νάβας - Μαλεζάς, Έτο

ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ (Κούρμπαν Μπέρντιεφ): Ριζικόφ, Κοουζμίν, Θέσαρ Νάβας, Μποκέτι, Νεμόφ, Κασάεφ (90' Μπιστρόφ), Νομπόα, Καραντενίζ, Νάτσο, Βαλντές (77' Ριαζάντσεφ), Ντιαντιούν

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Κρέσιτς, Έτο, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας (54' Τσιρίλο), Αρίας (51' Μπαλάφας), Λάζαρ (72' Ίβιτς), Φωτάκης, Γεωργιάδης, Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης

Είπαν

Λάζλο Μπόλονι: "Τώρα που τέλειωσε ο αγώνας, πιστεύω ότι το επόμενο παιχνίδι με την Καζάν στην Τούμπα θα είναι πολύ δύσκολο και αποφασιστικό παιχνίδι για τη δεύτερη θέση του ομίλου. Ξέραμε για την Καζάν ότι είναι δυνατή στη φυσική κατάσταση, έχουν αθλητική ποιότητα, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει περισσότερη ποιότητα στην τεχνική. Ήταν ένα θεαματικό παιχνίδι. Στο τέλος του αγώνα, τόσο εγώ όσο και ο συνάδελφός μου της Καζάν μπορούμε να έχουμε τα ίδια συναισθήματα και να νιώθουμε από τη μία χαρούμενοι και από την άλλη θυμωμένοι. Εκείνοι επειδή δεν έκαναν το 3-1 όταν είχαν το καλό μομέντουμ στο παιχνίδι και εμείς που δεν κάναμε το 2-3 στο τέλος. Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να νικάμε. Εγώ θέλω να κερδίζω κάθε αγώνα. Η ισοφάρισή μας ήταν δίκαιη. Αν και πρέπει να πω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε".

Στέφανος Αθανασιάδης: "Σίγουρα είναι ένα καλό αποτέλεσμα. Αν ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι θα παίρναμε τους τρεις βαθμούς. Δεν κερδίσαμε γιατί στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε αγχωμένοι στα πρώτα 15 λεπτά για να κρατήσουμε το 1-0. Την κοιτάξαμε στα μάτια και αποδείχθηκε ότι στο γήπεδο δεν μετράνε τα ονόματα ή τα εκατομμύρια".

Λίνο: "Δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αντίπαλος έπαιξε καλό ποδόσφαιρο μετά το δικό μας 0-1. Αντιδράσαμε καλά όμως, παρά το ότι δεχτήκαμε πολύ πίεση. Παίξαμε καλά στη συνέχεια με τη μπάλα κάτω και καταφέραμε να πάρουμε την ισοπαλία. Το μυαλό μας δεν πρέπει να μείνει σε αυτό το παιχνίδι και από αύριο πρέπει να συγκεντρωθούμε στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό που είναι το πιο σημαντικό".

Κούρμπαν Μπερντίγεφ: "Είχα πει στους παίκτες μου να προσέχουν τις αντεπιθέσεις του ΠΑΟΚ, αλλά δυστυχώς χάσαμε μία από αυτές και ήρθε το 0-1. Μετά το 2-0 και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν στη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο τα λάθη μας δημιούργησαν φόβο και σε αυτό οφείλεται η εικόνα που είχαμε. Σήμερα είχαμε απουσίες λόγω τραυματισμών. Για παράδειγμα, οι παίκτες που έπαιξαν στα πλάγια μπακ, δεν ήταν στη φυσική θέση τους. Χρειαζόμαστε χρόνο και με τον καιρό θα παίζουμε σε μεγαλύτερα διαστήματα το ίδιο καλά όπως το καλό εικοσάλεπτο που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο".