[ ]
Πρόσφατες Αναρτήσεις
Πλήρωσε την απειρία του στη Βιτόρια ο Ολυμπιακός
Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2011 Posted by STEVENIKO

Εξαιρετικά στάθηκε στην έδρα της πολύ δυνατής Κάχα Λαμποράλ στάθηκε ο Ολυμπιακός, όμως πλήρωσε την απειρία των παικτών του και ηττήθηκε 81-79 από τους Βάσκους, οι οποίοι έκαναν το τρία στα τρία. Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 12 πόντους στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όμως οι Ισπανοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Στην τελευταία επίθεση ο Γκετσεβίτσιους αστόχησε και έχασε την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε για άλλη μία φορά στο επιθετικό κρεσέντο του Σπανούλη και του Χάινς, όμως αυτή τη φορά σε τεράστια επιθετικά βραδιά βρέθηκε και ο Πέρο Άντιτς, βοηθώντας τον Ολυμπιακό να φτάσει το υψηλό σκορ που πάντα επιδιώκει η Κάχα Λαμποράλ. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν σκοράρισμα από όλους σχεδόν τους παίκτες και αχρήστευσαν τα αμυντικά όπλα του Ολυμπιακού, ενώ επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος έγινε ήρωας ο Πριχιόνι, ο πλέον αρνητικός παίκτης του γηπέδου μέχρι εκείνο το σημείο.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-40, 60-66, 81-79
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 9 (1), Πριχιόνι 3, Ντόρσεϊ, Μπιέλιτσα 6, Σεραφέν 15, Σαν Εμετέριο 15, Ερτέλ 5 (1), Όλεσον 2, Τελέτοβιτς 20 (1), Ν.Μπιέλιτσα 2, Γουίλιαμς 4
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 14, Λούκας 5 (1), Άντιτς 14 (2), Σπανούλης 19 (1), Κέσελ 10 (2), Παπαδόπουλος 6, Γκετσεβίτσιους 7 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Κατσίβελης