[ ]
Ποδοσφαιρική μαγεία στο Ριαθόρ, 5-4 η Μπάρτσα! (video)
Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012 Posted by STEVENIKO

Η Μπαρτσελόνα αν και έπαιζε με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο, επικράτησε με 5-4 της Λα Κορούνια

Τι κι αν έπαιζε με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο;
Τι και αν έβαζε τα γκολ μόνη της στη δική της εστία;

Είχε τη λύση για να βάλει περισσότερα στην αντίπαλη εστία και να πάρει τη νίκη κόντρα στη Λα Κορούνια στο Ριαθόρ με 5-4!

Ο λόγος για τη Μπαρτσελόνα, η οποία μόλις στο 18΄ ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0, μετά από γκολ του Άλμπα στο 3΄ του Τέλο στο 8΄ και του Μέσι στο 18΄

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι «μπλαουγκράνα» θα έχουν ένα εύκολο βράδυ, ήρθε ο Πίτσι στο 26΄ με πέναλτι και ο Μπεργκαντίνος στο 37΄ να μειώσουν σε 3-2.

Ο Μέσι σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 4-2 στο 43΄ το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Λα Κορούνια μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με δεύτερο προσωπικό γκολ του Πίτσι στο 47΄ μείωσε σε 4-3.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ο Μασεράνο άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και το ματς πήρε… «φωτιά».

Αυτό, όμως, δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με χατ τρικ του Μέσι έκαναν το 5-3, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Ο Τζόρντι Άλμπα με ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ στο 79΄ έκανε το 5-4 και οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία δέκα λεπτά για την ισοφάριση.

Από το 2003 και τον Κλάιφερτ είχε ένας παίκτης της Μπαρτσελόνα να πετύχει γκολ και αυτογκόλ στην ίδια αναμέτρηση.

Τελικά, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 5-4 και πήγαν στους 22 πόντους και ξέφυγαν από την Ατλέτικο Μαδρίτης, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο, με την παρέα του Φαλκάο να αντιμετωπίζει την Κυριακή εκτός έδρας την Σοσιεδάδ και να θέλει τη νίκη για να την φτάσει εκ νέου στην πρώτη θέση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: Αρανθουμπία, Ζε Κάστρο, Λαουρέ, Αγιόθε, Μαρσένα, Μπεργανίνιος, Πίτσι, Αγιλάρ, Μπρούνο Γκάμα (Νέλσον), Ρίκι, Βαλερόν (Καμούνας).

Μπαρτσελόνα: Βαλντέζ, Μασεράνο, Άλμπα, Μοντόγια, Σονγκ, Φάμπρεγκας (Τσάβι), Ινιέστα, Μπουσκέτς, Βίγια (Αντριάνο), Μέσι, Τέγιο (Πέδρο).