[ ]
Θρίαμβος με αρχηγό τον Σαμαρά... (video)
Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012 Posted by STEVENIKO

Η Σέλτικ μια μέρα μετά τα 125α γενέθλια της πέτυχε μια ιστορική νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 2-1, με τον Γιώργο Σαμαρά να φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού!

Αξέχαστη θα μείνει η αποψινή βραδιά στους «καθολικούς» που υποχρέωσαν τη Μπαρτσελόνα σε ήττα με 2-1. Ο 21χρόνος Κενυάτης Βανιάμα και ο 18χρόνος Ουάτ στο ντεμπούτο του πέτυχαν τα γκολ της Σέλτικ ενώ για τη Μπάρτσα μείωσε στο τέλος ο Μέσι. Για τον ίδιο όμιλο η Μπενφίκα κέρδισε με 2-0 την Σπαρτάκ Μόσχας στο «Ντα Λουζ».

Το «Πάρκχεντ» πήρε «φωτιά» στο 21' όταν ο Βανιάμα κέρδισε στον αέρα τον Μπάρτρα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ! Στην συνέχεια η Μπαρτσελόνα «πείσμωσε», ανέβασε στροφές και είχε δύο δοκάρια ως το τέλος του ημιχρόνου. Αρχικά, στο 28' με τον Μέσι και εννέα λεπτά αργότερα με τον Αλέξις Σάντσες.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Αλέξις δεν κατάφερε να κερδίσει τον Φόρστερ που απέκρουσε διπλή προσπάθεια του Χιλιανού. Στο 70' ο τερματοφύλακας της Σέλτικ με νέα εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το 1-0 σε σουτ του Μέσι.

Και αφού δεν έγινε η ισοφάριση, η Σέλτικ έκανε το 2-0! Σκόρερ ο 18χρόνος Αντονι Ουάτ στο ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ που κράτησε τη ψυχραιμία του και πλάσαρε εύστοχα τον Βαλδές! Η Μπάρτσα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Μέσι, αλλά ήταν πια αργά.

ΣΕΛΤΙΚ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ/2-1

ΓΚΟΛ: 21' Γουανιάμα, 83' Γουότ - 90+1' Μέσι

ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Μάθιους, Αμπροουζ, Λέντλεϊ, Μάλγκριου, Λούστιχ (72' Γουότ), Γουίλσον, Γουανιάμα, Μίκου, Σαμαράς (79' Καγιάλ), Κόμονς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλδές, Ντάνι Αλβες, Μπάρτρα (72' Πικέ), Ματσεράνο, Τζόρντι Αλμπα, Σονγκ (71' Φάμπρεγας), Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο, Μέσι, Αλέξις Σάντσες.
Ο Καρντόζο «καθάρισε» την Σπαρτάκ

Ο Οσκαρ Καρντόζο πέρασε ως αλλαγή στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και ο Παραγουανός φορ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Μπενφίκα στο 55'. Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα ο Καρντόζο πέτυχε το 2-0 με βολέ και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Ο 29χρόνος άσος θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο γκολ αλλά ο Ρεμπρόφ βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι στο πέναλτι του.