[ ]
Το πανόραμα της 21ης αγωνιστικής
Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2012 Posted by STEVENIKO

Τρία γκολ από το 78' και μετά για τον Παναθηναϊκό, που νίκησε την Ξάνθη με 3-0, φτάνοντας τους 51 βαθμούς

Οπως αναφέρει και ο τίτλος, ο Παναθηναϊκός άφησε τα καλύτερα για το τέλος...

Αφού πρώτα άγχωσε τους οπαδούς του, με το φάσμα της γκέλας να πλανάται έντονα πάνω από τον ουρανό της Καλογρέζας, έκανε ένα εξαιρετικό φινάλε και στο τέλος θριάμβευσε κιόλας!

Τρία γκολ από το 78' και μετά για τους "πράσινους" και οι τρεις βαθμοί μπήκαν στο τσεπάκι τους, φτάνοντας τους 51, δυο παραπάνω από τον αιώνιο αντίπαλο.

Ο Τοτσέ στο 78', ο Καραγκούνης στο 89' και ο Πετρόπουλος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν την 16η νίκη στον Παναθηναϊκό, που έκανε το 10Χ10 εντός έδρας και τα χαμόγελα επανήλθαν στις τάξεις της ομάδας.

Ο αγώνας

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο ματς και φάνηκε να επηρεάζεται από τις απουσίες των Κουίνσι, Λέτο και Κατσουράνη, ο οποίος το πρωί της Κυριακής ανέβασε πυρετό. Και πάλι όμως τα κατάφερε, έστω και αν δυσκολευτηκε μέχρι το 78'...

Στο πρώτο μέρος, μόνο σε δύο περιπτώσεις απείλησε την αντίπαλη εστία, στο 17' σε σέντρα του Μαρίνου και κεφαλιά του Κλέιτον που έφυγε μόλις άουτ και στο 41', όταν ο Τοτσέ βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Κομεσίδη.

Από τη δική της μεριά, η Ξάνθη μόνο μια φορά έκανε αισθητή την παρουσία της, όταν στο 13' ο Βλαχοδήμος από δεξιά γύρισε την μπάλα παράλληλα με το τέρμα, αλλά ο Μαρκόφσκι δεν πρόλαβε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Δυνατό φίνις...

Στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο δραστήριοι και στο 49' το δυνατό σουτ του Βλαχοδήμου πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 53' το φάουλ του Εντιμάρ βρήκε σε ετοιμότητα τον Καρνέζη.

Στο 65', ο Πετρόπουλος (μόλις είχε μπει ως αλλαγή) δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Ζέκα, ενώ στο επόμενο λεπτό και σε γύρισμα του Μαρσελίνιο, ο Μαρκόφσκι μέσα στη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 69' ήταν η σειρά του Τοτσέ να μην βρει την μπάλα στο γύρισμα Κλέιτον, για να έρθει το 78ο λεπτό, όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει τον δρόμο προς την επιτυχία με περιπετειώδη τρόπο. Ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε στην περιοχή, ελίχθηκε και πλάσαρε, ο Βιβιανί και ο Εντιμάρ έπεσαν πάνω στην μπάλα, για να έρθει ο Τοτσέ και να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Ενα καλό σουτ του Καραγκούνη στο 85' πέρασε δίπλα από το δοκάρι και στο 89' ο διεθνής μέσος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» μια δύσκολη νίκη της ομάδας του, η οποία «σφραγίστηκε» και με ένα τρίτο γκολ, από τον Πετρόπουλο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Καρνέζης, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Σιμάο, Μαυρίας (46' Χριστοδουλόπουλος), Βιτόλο (63' Πετρόπουλος), Ζέκα, Κλέιτον (73' Καραγκούνης), Τοτσέ.

ΞΑΝΘΗ (Μαρίνος Ουζουνίδης):
Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Στάσιακ, Κομεσίδης, Φλίσκας, Βασιλακάκης (80' Νταρμπιόν), Βλαχοδημος, Μάνταλος (63' Μαρσελίνιο), Πόι (80' Σουάνης), Μαρκόφσκι.

Σούπερ Λίγκα: Ατρόμητος-Κέρκυρα 3-1

Την πρώτη του νίκη, μετά από 4 αγωνιστικές (2 ισοπαλίες, 2 ήττες), πήρε σήμερα ο Ατρόμητος, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Με δύο γκολ του Μπρίτο (ένα σε κάθε ημίχρονο) κι ένα του Φυτανίδη, η ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε 3-1 της Κέρκυρας, η οποία είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Καλαντζή.

Για έκτο διαδοχικό ματς οι «Φαίακες» δεν κατάφεραν να «γευτούν» την χαρά της νίκης. Μετά το 1-0 επί του Αρη στις 4 Ιανουαρίου η ομάδα του Χάβι Γκράθια μετράει 4 ήττες και 2 ισοπαλίες, με αποτέλεσμα, μετά και τη νίκη της Δόξα Δράμας, να «κατρακυλήσει» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας (με τους Δραμινούς), με τις δύο ομάδες να είναι τα πρώτα φαβορί για τον υποβιβασμό στην Football League.

Πέρα για πέρα δίκαιη η επικράτηση των γηπεδούχων, που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του κι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα είχαν πετύχει περισσότερα γκολ. Στο 93΄, μάλιστα, είχαν δοκάρι με τον Καραμάνο.

Σε συνδυασμό με την ήττα του ΟΦΗ, ο Ατρόμητος με το «τρίποντο» που πήρε πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από την 5η θέση της βαθμολογίας κι εξακολουθεί να ελπίζει βάσιμα στην είσοδό του στα πλέι οφ.

Σούπερ Λίγκα: Δόξα Δράμας-Παναιτωλικός 2-1

Για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα πέντε ημερών η Δόξα Δράμας νίκησε τον Παναιτωλικό, αυτή τη φορά στο Καυτανζόγλειο με 2-1, και έδειξε ότι έχει δυνάμεις να παλέψει για την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα.

Αν κάποιος πριν από λίγο καιρό έλεγε ότι η Δόξα Δράμας έχει ελπίδες να παραμείνει στην κατηγορία, κυρίως βάσει των απανωτών ηττών που γνώριζε, σίγουρα θα τον περνούσαν για τρελό.

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη, όμως, φαίνεται ότι έχει πιστέψει στο θαύμα, όσο ελάχιστοι. Μέσα σε τέσσερα 24ωρα οι Δραμινοί υποχρέωσαν τον Παναιτωλικό στη δεύτερη μεταξύ τους ήττα, αυτή την φορά στο Καυτανζόγλειο, με 2-1, αποτέλεσμα που τους έφερε «συγκάτοικους» μεν με την Κέρκυρα στην τελευταία θέση, αλλά, δε, έχουν και τρία ματς λιγότερα.

Όσο κι αν το 0-2 στο Αγρίνιο ήταν τυχερό για τους «μαυραετούς», το σημερινό αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου τυχαίο, αν και στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να φύγει τουλάχιστον, με το βαθμό της ισοπαλίας.

Το ντεμπούτο του Τάκη Λεμονή στον πάγκο του Παναιτωλικού δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτό που θα περίμενε ο έμπειρος τεχνικός και σαφέστατα έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να πετύχει ο σύλλογος το βασικό του στόχο, που δεν είναι άλλος από την παραμονή στα σαλόνια της Super League.

Η ομάδα του Αγρινίου, αν και έμεινε με 10 παίκτες από το 51΄ λόγω της αποβολής του Ντολεζάι, κατάφερε να προηγηθεί στο 62΄ με τον Κούσα.

Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση και τρία λεπτά μετά ισοφάρισαν με πέναλτι του Λίμα, ενώ στο 82΄ πήραν το σπουδαίο «τρίποντο» με το σουτ του Κυβελίδη.

Σούπερ Λίγκα: Αρης-Εργοτέλης 1-1

Σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται στη βαθμολογία πήρε σήμερα ο Εργοτέλης στην Θεσσαλονίκη από τον Αρη (1-1).

Το γρήγορο γκολ του Ακόστα στο 14΄ δεν πτόησε την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, που «απάντησε» στο 31΄ με τον Κατσικοκέρη. Ακολούθησε μία μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μίσελ στο 43΄, ενώ στην επανάληψη οι Κρητικοί κράτησαν σχετικά άνετα το βαθμό της ισοπαλίας. Χρειάστηκε, βέβαια και η βοήθεια της τύχης, καθώς στο 84΄ η κεφαλιά του Φατί σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Πίρσον, ενώ στις καθυστερήσεις ο γκολκίπερ του Εργοτέλη έκανε απίστευτη επέμβαση στη γωνία του σε κεφαλιά του Λαζαρίδη.

Ο Εργοτέλης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ολίσε με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις. Η σημερινή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για την ομάδα του Μανουέλ Μασάδο, μετά από τρεις διαδοχικές νίκες.

Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 0-1

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 σε βάρος του Λεβαδειακού σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης.

Επανάληψη του σκηνικού της προηγούμενης Τετάρτης στη Λιβαδειά. Πριν από τέσσερα 24ωρα ο Λεβαδειακός πήρε μεγάλη νίκη μέσα στην Τρίπολη με 1-0, σε εξ αναβολής ματς της 6ης ημέρας και σήμερα ο Αστέρας «πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα» τους Βοιωτούς.

Με γκολ του Μπαρτολίνι στο 85΄ η ομάδα του Σάκη Τσιώλη πήρε «τεράστια» εκτός έδρας νίκη με 1-0, στο πλαίσιο της 21ης ημέρας και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στη Super League, ενώ αντίθετα, το συγκρότημα του Γιώργου Παράσχου έκανε… δύο βήματα πίσω, σε ό,τι αφορά τον ίδιο στόχο.

Το ποδόσφαιρο που έπαιξαν οι δύο ομάδες δεν ήταν καθόλου καλό, δεδομένης και τις βαθμολογικής κρισιμότητας που είχε η αναμέτρηση. Λίγο πριν το γκολ που έκρινε το ματς και συγκεκριμένα στο 79΄, οι Βοιωτοί έχασαν σπουδαία ευκαιρία όταν ο Σουμπίνιο τσίμπησε την μπάλα από τον Χακόμπο αλλά λίγο πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή του τέρματος, πρόλαβε να διώξει ο Πιπίνης.

Σα να μην έφτανε αυτό κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα «συμβιβάζονταν» με την ισοπαλία, ο Μπαρτολίνι σκόραρε σε κενή εστία και «πάγωσε» τους γηπεδούχους. Με τον τρόπο αυτό ο Αστέρας πήρε την άτυπη ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα της περασμένης Τετάρτης.

Δόξα Δράμας-Παναιτωλικός 2-1